Fundusze europejskie podkarpackie

Blog

łożysko

Łożyska to elementy intensywnie eksploatowane, a od ich kondycji zależy żywotność i ciągłość pracy całego układu w maszynie. Aby służyły jak najdłużej powinny być odpowiednio konserwowane. Wszelkie niepokojące sygnały, czyli szumy, piszczenie, tarcie, mogące wskazywać na zużycie czy awarie podzespołów, powinny być od razu diagnozowane. Nieprawidłowo pracujący układ to powód niekontrolowanych blokad, niebezpiecznych dla całego urządzenia, jak również obsługujących je osób.

Pas zębaty

Specjalistyczne pasy zębate funkcjonują jako elementy przekładni. Doposażenie maszyny w te części znacznie poprawia jej parametry, w tym wydajność, a dla operatora oznacza bardziej komfortową i intuicyjną obsługę. Aby móc w pełni cieszyć się potencjałem pasów zębatych, trzeba wybierać je mądrze w oparciu o rodzaj sprzętu, z jakim będą współpracowały. Równie istotne jest zdefiniowanie oczekiwań względem tego podzespołu i finalnego kształtu całej konstrukcji. To możliwe, dzięki dużej różnorodności elementów o odmiennych parametrach do wyboru.

Złączki hydrauliczne

Złączki hydrauliczne, choć są niewielki pod względem rozmiarów, to w konstrukcji systemów hydraulicznych oraz pneumatycznych pełnią bardzo ważną funkcję. Dobrze jest poświecić nieco uwagi wyborowi tych właśnie elementów, ponieważ od ich jakości i funkcjonalności zależy bezawaryjne i bezpieczne funkcjonowanie całego układu.

pasek klinowy

Pasy klinowe to komponenty wykorzystywane właściwie w każdej gałęzi przemysłu. Do ich najważniejszych zalet należą trudnopalność, odporność na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, pyłu i olejów, a także przewodność elektryczna.

pierścień osadczy

Pierścień Segera, znany również pod nazwą pierścienia osadczego sprężynującego, to drobny element wykorzystywany w wielu różnych dziedzinach przemysłu. Czym jednak dokładnie jest i na czym polega jego zastosowanie?

oprawy lozysk

Łożysko to element, którego wykorzystanie umożliwia obrót jednej lub więcej części wokół jego osi. Ponadto z jego pomocą możemy przenieść określone obciążenia przy jednoczesnej optymalnej minimalizacji tarcia. Oprawy łożyskowe to elementy umożliwiające montaż łożysk w różnych typach urządzeń mechanicznych, takich jak rolnicze i górnicze maszyny budowlane, wentylatory czy linie produkcyjne. Dzięki temu, że występują one w wersjach o zróżnicowanej konstrukcji i parametrach oraz posiadają liczne warianty uszczelek, mają szerokie zastosowanie i mogą być wykorzystywane niemal w dowolnych okolicznościach i w każdym rodzaju przemysłu.

obejmy obs

Sprawne współdziałanie kilku elementów to klucz do sukcesu w wielu dziedzinach naszego życia. Aby osiągnąć maksymalne bezpieczeństwo i niezawodność w przemyśle wykorzystywane są coraz nowocześniejsze i bardziej profesjonalne rozwiązania. Jednym z nich są obejmy GBS.

łańcuchów napędowych

Urządzenia mechaniczne wykorzystują różne metody przekazywania mocy. Stosuje się rozwiązania polegające na montowaniu przekładni i wałów napędowych, w wielu aplikacjach są stosowane pasy napędowe, np. w postaci pasków klinowych czy zębatych. Dość często korzysta się z wszelkich rodzajów taśm napędowych. W niektórych maszynach moc jest przenoszona za pośrednictwem sprężonego powietrza lub czynnika hydraulicznego. Jednym z najpopularniejszych i dających najlepsze efekty rozwiązań jest jednak stosowanie łańcuchów napędowych. Spójrzmy, na jakiej zasadzie działają urządzenia korzystające z łańcuchów i gdzie się je najczęściej stosuje.

Łańcuchy rolkowe – charakterystyka i najczęstsze zastosowania.

Urządzenia mechaniczne potrzebują wydajnych systemów przenoszenia napędu, które zagwarantują niewielkie straty energii, a przy tym wysoką trwałość oraz niski koszt eksploatacji. Jednym z trwalszych i bardziej popularnych rozwiązań jest korzystanie z łańcuchów rolkowych. Konstrukcje tego typu łączą stosunkowo niewielką masę własną z dużą wytrzymałością oraz stabilnością parametrów użytkowych. Łańcuchy są używane powszechnie zarówno w pojazdach mechanicznych, jak choćby znane wszystkim rowery czy motocykle, jak i w bardziej wymagających zastosowaniach, np. w silnikach czy w przenośnikach taśmowych.

łożysk stożkowych

Łożyska to elementy nie zawsze doceniane, choć niezbędne w niemal wszystkich podzespołach i urządzeniach, które zawierają elementy ruchome. Ich rolą jest ochrona maszyny i zapewnienie możliwości swobodnego obrotu rozmaitych części, od kół pojazdów po wałki obracające się, np. w skrzyniach biegów. Dla zapewnienia optymalnych parametrów ruchu obrotowego opracowano wiele różnych typów łożysk – od najczęściej spotykanych kulkowych, przez łożyska stożkowe aż po modele ślizgowe, które nie zawierają elementów ruchomych. Zobaczmy, jakie są najważniejsze elementy łożyska i czym charakteryzują się niektóre ich rodzaje.

Odwiedza nas 90 gości oraz 0 użytkowników.

266083