Fundusze europejskie podkarpackie

Łożysko to element, którego wykorzystanie umożliwia obrót jednej lub więcej części wokół jego osi. Ponadto z jego pomocą możemy przenieść określone obciążenia przy jednoczesnej optymalnej minimalizacji tarcia. Oprawy łożyskowe to elementy umożliwiające montaż łożysk w różnych typach urządzeń mechanicznych, takich jak rolnicze i górnicze maszyny budowlane, wentylatory czy linie produkcyjne. Dzięki temu, że występują one w wersjach o zróżnicowanej konstrukcji i parametrach oraz posiadają liczne warianty uszczelek, mają szerokie zastosowanie i mogą być wykorzystywane niemal w dowolnych okolicznościach i w każdym rodzaju przemysłu.

 

Dlaczego oprawy łożyskowe są tak ważne?

Oprawy łożyskowe znacznie ułatwiają kontrolę stanu mechanizmu, w którym je zastosowano. Ponadto są odpowiedzialne za żywotność łożysk - odpowiednio dobrane, mogą przyczynić się do znacznego przedłużenia ich eksploatacji. Dodatkowo oprawy łożyskowe wyposażone są w najlepsze możliwe uszczelnienia, dzięki czemu o wiele lepiej obudowują łożysko, chroniąc je przed uszkodzeniami. Zespoły łożyskowe mogą w zależności od potrzeb pełnić funkcję łożysk ustalających lub swobodnych - przeznaczonych do wykorzystania przy niewielkich obciążeniach i stosunkowo niskiej prędkości obrotowej. W związku z tym ich wykorzystanie jest niezbędne w większości mechanizmów.

 

Rodzaje opraw łożyskowych

Wyróżniamy kilka typów opraw łożyskowych. Są to:

  • oprawy naciągowe
  • oprawy stojące dzielone
  • oprawy stojące jednoczęściowe
  • oprawy kołnierzowe.

Oprawy łożyskowe zazwyczaj wykonuje się z żeliwa szarego, jednak na rynku można znaleźć również i takie wyprodukowane ze staliwa czy żeliwa sferoidalnego. Ważny element ich konstrukcji stanowią otwory smarowe, których liczbę można zmniejszać lub zwiększać.

Najczęstsze zastosowanie opraw łożyskowych obejmuje łożyska baryłkowe, łożyska CARB oraz łożyska kulkowe wahliwe. W pozostałych przypadkach jest to niemożliwe ze względu na problemy z wyosiowaniem układu, w którym zamontowano łożyska na obu końcach.

Odwiedza nas 85 gości oraz 0 użytkowników.

417312