Fundusze europejskie podkarpackie

Pierścień Segera, znany również pod nazwą pierścienia osadczego sprężynującego, to drobny element wykorzystywany w wielu różnych dziedzinach przemysłu. Czym jednak dokładnie jest i na czym polega jego zastosowanie?

 

Co to jest pierścień osadczy sprężynujący

Pierścień osadczy sprężynujący - zwany też pierścieniem Segera - to istotny element budowy maszyn. Jego podstawowym zadaniem jest unieruchamianie poszczególnych elementów mechanizmu, dzięki czemu nie poruszają się one podczas działania maszyny, a także wolniej się zużywają. Oznacza to, że stanowi on formę ochrony części mechanizmu umieszczanych na osiach, wałach lub w otworach.  Jego użytkowanie obejmuje zakres 8-1000 mm dla otworów i 5-1000 mm dla wałów. Dzięki takiej średnicy pierścienie te mają właściwie uniwersalne zastosowanie, lecz do najpopularniejszych należą te przeznaczone do otworów o wymiarach nieprzekraczających 300 mm.

Pierścienie osadcze sprężynujące produkuje się w charakterystycznym, mimośrodowym kształcie - w ten sposób są one idealnie dopasowane do specjalnych rowków, w których się je umieszcza. Wykorzystywane są w wielu różnych dziedzinach - znajdziemy je m.in. w przemyśle maszynowym, gdzie używa się ich w charakterze blokady dla elementów zamontowanych w otworach, na osiach czy wałach, a także w motoryzacji, gdzie stanowią ochronę sworzni w przegubach napędowych oraz sworzni tłokowych, zapobiegając ich przemieszczaniu się. Pierścienie Segera stosowane są również w artykułach AGD, gdzie pełnią rolę elementów uruchamiających.

Istnieją dwa typy pierścieni Segera - zewnętrzny i wewnętrzny. Zarówno montaż, jak i demontaż pierścienia osadczego sprężynującego wymaga użycia specjalistycznych, służących wyłącznie do tego celu szczypiec, przypominających nieco kombinerki o krągłych szczękach, przy czym należy używać różnych podtypów szczypiec do wewnętrznego i zewnętrznego pierścienia Segera. Jest to o tyle istotne, że próba zamontowania lub demontażu pierścienia za pomocą innych narzędzi stwarza prawdopodobieństwo zniszczenia jego lub rowka, w którym jest on umieszczony. Pamiętajmy też, że podczas zdejmowania pierścienia koniecznie musimy mieć na sobie okulary ochronne. Jeżeli nieprawidłowo zabierzemy się do demontażu, pierścień może wyskoczyć z rowka z bardzo dużą siłą - może więc nas zranić, jeśli dosięgnie skóry lub oczu.

Odwiedza nas 95 gości oraz 0 użytkowników.

417314