Fundusze europejskie podkarpackie

Pasy klinowe to komponenty wykorzystywane właściwie w każdej gałęzi przemysłu. Do ich najważniejszych zalet należą trudnopalność, odporność na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, pyłu i olejów, a także przewodność elektryczna.


Zastosowanie pasów klinowych w różnych dziedzinach przemysłu

Choć pasy klinowe występują w licznych i zróżnicowanych formach - wśród nich wymienić można np. pasy uzębione, modułowe, wąskoprofilowe itp. - do najczęściej spotykanych należą pasy klinowe klasyczne.

Pasy klinowe to uniwersalne elementy, które znaleźć można m.in. w konstrukcji maszyn ciężkich i lekkich, które napędzane są pracą silnika - do ich najważniejszych funkcji należy wprawianie określonych mechanizmów w ruch za pomogą generowanej w silniku energii. Wykorzystuje się je więc przede wszystkim w silnikach i alternatorach pojazdów mechanicznych - znajdziemy je także w pompach wspomagania układu kierowniczego, pompach płynu chłodniczego czy wentylatorach.

Oprócz tego pasy klinowe mają zastosowanie jako elementy układów napędowych czy systemów transportu w przemyśle ciężkim. Wykorzystywane są więc w szlifierkach, przenośnikach taśmowych, maszynach do obróbki drewna, pompach o mocy przekraczającej 7,5 KW, a nawet w małych elektrowniach wodnych. Co więcej, pasy klinowe klasyczne mogą być kompletowane bez selekcji.

Najczęściej spotykany rodzaj pasów klinowych zbudowany jest z trzech warstw wykonanych z odmiennych materiałów - najczęściej są to guma lub kauczuk, tkanina gumopodobna oraz wzmacniające całą konstrukcję stalowe linki. Wszystkie te pasma zostają następnie owinięte zwulkanizowaną taśmą płócienną. Zarówno zastosowane tworzywa, jak i sposób ich konstrukcji nadają produktowi końcowemu niezbędną elastyczność i wytrzymałość, dzięki którym może on sprawnie wywiązywać się z zadań, do których jest przeznaczony. Co więcej, wykonanie z wymienionych materiałów zapewnia pasom klinowym trudnopalność, co oznacza, że mogą być one użytkowane jako komponenty urządzeń działających nawet w temperaturze +850 stopni Celsjusza.

Odwiedza nas 49 gości oraz 1 użytkownik.

380732