Fundusze europejskie podkarpackie

Złączki hydrauliczne są produktami o wszechstronnym zastosowaniu w różnych warunkach pracy. Jest to grupa elementów, które stosuje się do łączenia układów hydraulicznych i pneumatycznych. Zalicza się do nich m.in. złączki proste i kolankowe, adaptory wysokociśnieniowe, nakrętki, korki, trójniki, czwórniki, tuleje, zaślepki, złącza obrotowe, pierścienie i mówki.

Połączenia sztywne i elastyczne

W zależności od pracy w układzie hydraulicznym stosuje się połączenia sztywne lub elastyczne. W pierwszym przypadku są to najczęściej połączenia rurowe, które ze względu na wysokie ciśnienie wymagają dużej wytrzymałości i szczelności. Złącza rurowe zawdzięczają swoją nazwę od łączenia przewodów rurowych pod wysokim ciśnieniem. Na rurę bezszwową zakłada się pierścień zaciskowy, a następnie nakrętkę hydrauliczną. Najczęściej wykonuje się je z użyciem armatury gwintowanej. Natomiast połączenia elastyczne stosowane są do podłączania osprzętu pomiędzy elementami wykonującymi wybrany ruch za pomocą węży hydraulicznych oraz złączy wtykowych lub skręcanych. Występują m.in. w koparkach i innych maszynach budowlanych, ciągnikach rolniczych oraz urządzeniach stosowanych w przemyśle wydobywczym i hutniczym.

Budowa złączek a formy zastosowania

Materiały użyte do produkcji złączek oraz zastosowana w nich technologia zależy od wysokości temperatury, ciśnienia, przepływającego medium, a także odporności na korodowanie przy kontakcie z wodą lub wybranymi czynnikami chemicznymi. Złączki hydrauliczne najczęściej wytwarza się z mosiądzu i stali nierdzewnej. Występują w różnych kategoriach. Mogą być proste i redukcyjne w wersji z gwintem AA, BB oraz AB. Wyróżnia się kolanka metryczne, calowe, nastawne, łukowe i kątowe. Trójniki są symetryczne i niesymetryczne z gwintami zewnętrznymi lub wewnętrznymi w różnych konfiguracjach. Mufy są calowe oraz metryczne. Korki zaś calowe, pod wąż i mocowane w korpus. Szybkie montowanie i rozmontowywanie możliwe jest za pomocą szybkozłączy. Złącza z króćcem hydraulicznym występują z eliminatorem ciśnienia lub bez. Mogą także mieć zaślepkę. Znajdują one zastosowanie w przemyśle chemicznym i spożywczym.

Szybkozłącza grzybkowe, przystosowane do pracy z ciśnieniem do 720 bar, stosuje się przede wszystkim w hydraulice przemysłowej i mobilnej (np. w maszynach rolniczych i budowlanych). W warunkach niskiego lub umiarkowanego ciśnienia są używane złącza o płaskiej powierzchni czołowej. Taka budowa zmniejsza możliwość wycieku medium podczas łączenia i rozłączania. Poza wspomnianymi przykładami złączki hydrauliczne wykorzystywane są także w branży motoryzacyjnej i w zakładach przemysłowych, gdzie umożliwiają transportowanie surowców i produktów. Znajdują się one również w maszynach produkcyjnych do przetwarzania tworzyw sztucznych, a także w wielu innych systemach opartych na działaniu wysokiego ciśnienia.

Odwiedza nas 92 gości oraz 2 użytkowników.

380758